Prawie w każdym lesie liściastym w Polsce rośnie buk. To jeden z najpowszechniej występujących gatunków drzew w naszym kraju. Drewno bukowe pozyskujemy z drzew osiągających wysokość do czterdziestu metrów, przy średnicy pnia dochodzącej do półtora metra.
Dawne zastosowanie drewna bukowego
Drewno bukowe odnajdziemy w wielu historycznych wyrobach techniki. Służyło jako materiał do wyrobu obciążonych części wozów konnych (szprychy i dzwona kół, luśnie [wzmocnienie osi], rozwory [drągi do regulacji rozstawu osi], osady dyszla i dyszle), elementy amortyzujące karet, ramy, panewki w łożyskach ślizgowych. Właściwości tego materiału pozwalały na tworzenie kół zębatych i pasowych (zwłaszcza do maszyn młyńskich i rolniczych) oraz części szkutniczych (stępki i nadbudówki statków, wiosła żeglarskie). Buk znalazł swoje zastosowanie również na roli ( elementy pługów, kratownice i zęby bron) i w stolarstwie ( podzespoły obrabiarek do drewna, płyty robocze stołów stolarskich i ciesielskich do ręcznej obróbki drewna ).
Buk w medycynie
Liście buku ( jako napar ) w medycynie naturalnej są stosowane do uśmierzania bólu i często możemy je spotkać jako składnik wielu herbatek ziołowych. Natomiast osoby cierpiące na wypadanie włosów lub posiadające włosy kruche, mogą zastosować olej wyekstrahowany z orzechów buku. Wspomniany olej można używać również jako naturalny upiększający kosmetyk.
Drewno bukowe w domu
Buk to doskonały materiał na meble, które posłużą nam wiele lat. Dzięki swoim właściwością idealnie nadaje się również na blaty drewniane i parkiety.
Bukowy blat drewniany dzięki swojemu naturalnemu kolorowi rozjaśni każdą kuchnię. Dzięki dostępnym na rynku preparatom, kolor blatu możemy delikatnie przyciemnić lub wyeksponować jego słoje.